امروز : دوشنبه, 25 تیر 1397
 راه پله زنده، طراحی جدید پل کاکسج
4/00 امتیاز از 2 رای
 دکوراسیون  |     |   149

 راه پله زنده، طراحی جدید پل کاکسج

نامگذاری این طرح نیز بخاطر گیاهانی است که در دو طرف این راه پله کاشته شده و ان را به یک نماد زنده تبدیل کرده اند. راه پله زنده در ساختمان امپرسند اجرا شده است که ساختمانی اداری مربوط به فعالیت های نواوری فناوری در سوهو در مرکز لندن است. این راه پله دارای فضاهای اجتماعی مارپیچ است که در هر طبقه به فعالیتی جداگانه اختصاص داده شده است و برای ترغیب دیدار هرچه بیشتر همکاران با هم طراحی شده است.

 راه پله زنده، طراحی جدید پل کاکسج

کاکسج درباره این طرح خود می گوید :«می خواستیم راه پله ای طراحی کنیم که لحظاتی را فراهم کند تا با دیگران برخورد کرده و با انها صحبت کنید، کسانی که شاید در صورت حرکت با اسانسور یا راه پله های معمولی، هرگز حتی با انها برخورد هم نمی کردید.» این طراح برجسته پروژه این راه پله را در سال 2013 و با ایده راه پله بدون ستون برنده شد اما بعدها با همکاری شرکت مهندسی اراپ طرح نهایی خود را به این شکل اجرا کرد.

او درباره این طرح نهایی می گوید:« فضایی منحصربفرد است، زیرا می توانید از تمامی طبقات، کل ساختمان را ببینید. تلاش ما این بود چیزی را در اینجا خلق کنیم که کلیت ساختمان را تکمیل کرده اما در عین حال چیزی هم به ان اضافه کند.» در طبقه اول این راه پله یک کتابخانه از کتاب های منتخب این تیم ایجاد شده است تا در عین الهام بخشی، سرگرم کننده هم باشد. در طبقه میانی ان یک چراغ «زتل زد 5» توسط اینگو مویر، طراح المانی طراحی شده است.

 راه پله زنده، طراحی جدید پل کاکسج

کاکسج امیدواراست کارمندان این ساختمان از کاغذهای اویزان از این چراغ برای گذاشتن یادداشت برای همدیگر استفاده کنند. در طبقه بالایی نیز یک دستگاه اب جوش در کنار گیاهان نعنا قرار داده شده است تا کارمندان را ترغیب به دم کردن یک فنجان چای برای خودشان کند. گیاهان کاشته شده روی این راه پله نیز قرار است حس فنی بودن ساختمان را تلطیف کرده و در عین حال از کارمندان خواسته می شود خودشان از این گیاهان مراقبت کنند.

 راه پله زنده، طراحی جدید پل کاکسج  راه پله زنده، طراحی جدید پل کاکسج

کاکسج می گوید:«در همه جا می توان فناوری را دید. حس ما این بود که به مجموعه ای از رنگ ها برای خلق یک عنصر طبیعی در این ساختمان نیاز داریم.» کاکسج که مقیم لندن است پروژه های طراحی خود را در رشته های مختلف عرضه کرده است که نمونه های ان را می توان در طراحی های صنعتی، لوازم خانگی، نورپردازی و تاسیسات بزرگ مشاهده کرد. از جدیدترین طراحی های این طراح شناخته شده لندنی می توان به «ومپ» اشاره کرد که با استفاده از هر بلندگوهای انتخابی شما، بصورت بی سیم موسیقی اجرا می کند. نمونه دیگر «دابل او» است که مجموعه ای از چراغ های حلقه ای مخصوص دوچرخه است که روی قفل های استاندارد دوچرخه اویزان می شود.

 راه پله زنده، طراحی جدید پل کاکسج

مترجم:علی جعفری


برچسب ها :