امروز : چهارشنبه, 24 مرداد 1397
 تایرهایی که خودشان را ترمیم می کنند
4/00 امتیاز از 2 رای
 خواندنی ها  |     |   158

این فرایند به واسطه ایجاد زنجیره های پلیمری صورت می گیرد که ساختار محصول نهایی را تشکیل می دهند. اما مشکل اینجاست که با شکسته شدن این زنجیره ها، امکان ترمیم انها وجود ندارد.
به گزارش خبرگزاری مهر، اکنون تیمی از دانشمندان انستیتو تحقیقات پلیمری Leibniz در المان به همراه همتایان شان در دانشگاه های فنی Tampere فنلاند و دانشگاه فنی Dresden المان پروژه ای به پیش می برند که نتیجه ان رفع این محدودیت است به طوری که دیگر نیازی به انجام فرایند سخت سازی لاستیک در تولید تایر نخواهد بود.
انها متوجه شده اند که افزودن ترکیب کربن و نیتروژن همان تأثیری را دارد که افزودن سولفور برای سخت سازی لاستیک به همراه دارد با این تفاوت که در صورت از هم گسیخته شدن زنجیره پلیمری، ترمیم انها با گذشت زمان به طور خودکار صورت می گیرد.
بررسی های ازمایشگاهی صورت گرفته نشان می دهد حرارت دادن ترکیب جدید تایر در دمای ۱۰۰ درجه سانتیگراد برای ۱۰ دقیقه، فرایند ترمیم خودکار ان را تسریع می کند و پس از گذشت ۸ روز، تکه تایر ترمیم شده قادر به تحمل فشار ۵۲ باری را خواهد داشت، فشاری که بسیار بیشتر از میزانی است که تایرها به طور عادی تحمل می کنند.


برچسب ها :