امروز : یکشنبه, 31 تیر 1397
 جایزه بدترین معماری سال برای اسمانخراش واکی تاکی
4/50 امتیاز از 3 رای
 دکوراسیون  |     |   164

این پروژه که در اوایل امسال تکمیل شده بود از سوی چند نفر برای این جایزه نامزد شده بود و در فهرست نهایی شش نامزد این جایزه به همراه ساختمان هایی مانند وودوارد هال در اکتون شمالی، ساختمان ویتل در دانشگاه کمبریج، ساختمان YMCA جنگل والتام، پروژه ورودی شهر ساوت همپتون و برج محل پارلمان در لمبث قرار داشت. نام واکی تاکی به این دلیل به این ساختمان اطلاق شد که کوچک بودن طبقات پایینی و بزرگ بودن طبقات بالا ان را به شکل یک دستگاه واکی تاکی شبیه کرده است.
البته بالاترین طبقات این ساختمان را اسکای گاردن در اختیار گرفته است که از همان ابتدا به توسعه این پروژه کمک کرده بود. در زمانی که این ساختمان هنوز تکمیل نشده بود، انعکاس اشعه خورشید از نمای شیشه ای ساختمان باعث داغ شدن خودروهای پارک شده در کنار ان و ذوب شدن قطعاتی از اتاق انها شده بود و به همین دلیل بود که عنوان واکی اسکورچی به ان داده شد.
نام این ساختمان بار دیگر زمانی در صدر اخبار قرار گرفت که گفته شد نمای این ساختمان باعث می شود بادهای بسیار شدیدی در داخل ان بپیچد که حتی افراد در حال عبور را به داخل خود می کشد. وینولی، معمار اوروگویه ای این پروژه نیز خودش اعتراف کرده است اشتباهات زیادی در ساخت این ساختمان انجام شده است. نام این جایزه از یکی از سخنرانی های شاهزاده چارلز گرفته شده است که در سال 1984 درباره یکی از پروژه های پیشنهادی برای توسعه گالری ملی لندن، ان را تاولی (Carbuncle) غول اسا خوانده بود.

مترجم: علی جعفری


برچسب ها :