امروز : دوشنبه, 25 تیر 1397
 همه چیز درباره کرم ضدافتاب
4/50 امتیاز از 3 رای
 زیبایی و سلامت  |     |   156

کرم ضدافتاب از کجا امد؟

تمدن های اولیه از محصولات گیاهی متعددی برای حفاظت از پوست در برابر نور خورشید استفاده می کردند. به عنوان مثال، یونانیان باستان از روغن زیتون و مصریان باستان از عصاره برنج و گل یاس برای این هدف استفاده می‎کردند. هم چنین هزاران سال است که خمیر اکسید زینک نیز در حفاظت از پوست بسیار پرطرفدار است.

به گزارش بامیلو، اولین ضدافتاب های مصنوعی در سال ۱۹۲۸ مورد استفاده قرار گرفتند و اولین محصول تجاری عمده در سال ۱۹۳۶ توسط بنیان گذار برند فرانسوی لورال، یوجین شولر وارد بازار شد.

SPF چیست؟

این یکی از اساسی ترین سوال هاست که هنگام خرید کرم ضدافتاب و با دیدن اعداد و ارقام متعدد گیج می شویم. اما واقعا این شاخص چیست و چگونه به ما کمک می کند؟

SPF مخفف عبارت «Sun Protection Factor» به معنی عامل حفاظت در مقابل خورشید است. جالب است بدانید که عدد بالاتر به معنی مراقبت بیشتر نیست. پزشکان خرید کرم ضدافتابی را توصیه می کنند که SPF ان در بازه ۱۵ تا ۵۰ باشد، نه بیشتر و نه کمتر. مطالعات نشان داده اند که کرم ضدافتاب با SPF بالاتر از ۵۰ حفاظت بیشتر ارایه نمی دهد و بسیاری از پزشکان استدلال می کنند برخی افراد تصور می کنند عدد SPF بالاتر به معنی دوام بیشتر بوده و منجر به عدم تجدید کرم شده و در نتیجه این افراد بیشتر در معرض سوختگی قرار می گیرند.

طیف وسیع

اما لازم است بدانید که تنها SFP نیست که در انتخاب کرم ضدافتاب تعیین کننده است. اشعه های UVB فرابنفش B مسیول سوزاندن وهم چنین برنزه کردن پوست و عامل اصلی ایجاد سرطان پوست هستند. با اینکه اشعه های UVA فرابنفش A هیچ سوختگی ای ایجاد نمی کنند، بسیار عمیق تر به پوست تان نفوذ می کنند و باعث ایجاد علایم پیری مانند چروک، افتادگی پوست و لکه می شود. حفاظت از پوست در برابر هر دو اشعه UVB و UVA مهم است، پس باید از ضدافتاب هایی استفاده کرد که روی انها نوشته شده باشد« Broad Spectrum »یا« Broad Spectrum UVA/UVB » به معنی طیف وسیع.

ضداب

اگر فعالیت های تان در روزهای افتابی شامل اب و یا عرق کردن زیاد است، پس حتما به دنبال کرم ضدافتابی بگردید که ضداب باشد. اما توجه داشته باشید که این کرم ها ضداب نیستند و تنها حدود ۴۰ تا ۸۰ دقیقه در اب دوام می اورند، پس اگر لب دریا می روید و یا استخر، حتما پس از هر بار خروج از اب کرم را تجدید کنید.

کرم ضدافتاب برای کودکان و نوزادان

استفاده از کرم ضدافتاب برای کودکان ۶ ماهه به بالا بدون اشکال است. برای نوزادان باید از دیگر محافظت کننده ها استفاده کرد.

اگر کودک تان بیشتر از ۶ ماه سن دارد، از کرم ضدافتاب استفاده کنید. اما به خاطر داشته باشید که اجازه ندهید کودک تان در مواقع پرنور که افتاب بیشترین حرارت را دارد (به طور کلی از ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر ) در معرض ان قرار گیرد. هم چنین از لباس های پوشیده تر، کلاه و حتی المقدور عینک افتابی برای وی استفاده کنید.

اجازه ندهید نوزادان کوچکتر از ۶ ماه در معرض نور مستقیم افتاب و یا گرمای شدید قرار گیرند. برای این نوزادان نیز بهتر است از لباس های پوشیده، کلاه و عینک افتابی استفاده کنید.

هنگام انتخاب کرم ضدافتاب برای کودکان از نوع طیف وسیع «Broad Spectrum » با SPF حداقل ۱۵ استفاده کنید. توصیه پزشکان استفاده از کرم ضدافتاب طیف وسیع با SPF 30 یا بالاتر است. برای کودکان با دست و دلبازی ضدافتاب بزنید و حداکثر هر ۲ ساعت یکبار تجدید کنید.

به خاطر داشته باشید که تنها چند سوختگی در اثر افتاب برای افزایش خطر سرطان پوست در اینده کودک تان کافی است.

تتو

خانم هایی که روی صورت شان تتو دارند، بدانند که مراقبت از تتو در مقابل افتاب یکی از اقدامات مهم در دوام ان است. ابتدا در نظر داشته باشید که قبل از اینکه اجازه دهید تتو در معرض نور خورشید قرار بگیرد، باید زخم هایش کاملا درمان شده باشد.

هنگام خارج شدن از خانه حتما کلاه بر سر بگذارید و در کل از پوشاکی استفاده کنید که ان را بپوشاند تا افتاب به طور مستقیم به ان برخورد نکند. به خاطر داشته باشید که روی تتوی تازه تا ۳ هفته از کرم ضدافتاب استفاده نکنید و اجازه ندهید نور مستقیم افتاب به ان بخورد.

پس از ۳ هفته یک لایه ضخیم کرم ضدافتاب SPF 30 با بالاتر را حداقل ۳۰ دقیقه پیش از بیرون رفتن، روی محل تتو (ابرو، خط لب و غیره) بزنید.

مواد شیمیایی که باید از انها اجتناب کرد

اکسی بنزون: با این که در جذب اشعه های فرابنفش بسیار خوب عمل می کنند، برخی از مطالعات نشان می دهند که این ماده می تواند توسط پوست و به درون سیستم گردش خون جذب شود. متخصصان سم شناسی معتقدند که جذب این ماده می تواند باعث اختلال هورمون ها، از بین رفتن سلول ها و در نهایت سرطان پوست شود.

رتینیل پالمیتات: مطالعات نشان داده است که این گونه از ویتامین ا هنگامی که بر پوست افتاب سوخته استفاده شود، ممکن است خطر سرطان پوست را افزایش دهد. از انجا که رتینیل پالمیتات چندان تاثیری بر حفاظت در برابر افتاب ندارد، بهتر است از ان دوری کرد.

پارابن: محافظت کننده متداول در مواد ارایشی است که برای حفاظت در برابر رشد میکروبی مورد استفاده قرار می گیرد. پارابن ها می توانند مشابه هورمون استروژن عمل کنند، که برای نقشی که در توسعه سرطان سینه بازی می کنند شناخته شده است و با اینکه این ماده شیمیایی در تومورهای سینه یافت شده است، اما هنوز پزشکان ارتباط دقیق این ماده با این سرطان را کشف نکرده اند. پس بهتر است که ایمن باشیم.


برچسب ها :