امروز : ﺳﻪشنبه, 23 مرداد 1397
 دنیای شگفت ساعت های ارتور اکمایف
4/00 امتیاز از 2 رای
 خواندنی ها  |     |   179

اگرچه تعداد هنرمندان حکاک و میناکار به مانند گذشته رو به افزایش نیست با این حال هنوز هم جوانان مشتاق و علاقه مند به این هنر در دنیای ساعت سازی به فعالیت مشغول هستند که به زیبایی برانگیختگی احساسات از طریق یک صفحه ساعت تزیین شده را درک می کنند. ارتور اکمایف هنرمند جوان و با استعداد روسی شور و علاقه خود به هنر و طراحی را در ساعت های منحصربفرد با دست حکاکی شده به زیبایی مجسم کرده است. هنر حکاکی و میناکاری پیوند بسیار قدیمی و قوی با صنعت ساعت سازی دارد.
ادغام هنر و مهندسی این امکان را برای ساعت های مکانیکی ایجاد کرده است که از کهنگی و منسوخ شدن رها شده و به دنیا اثبات کنند که هنر ساعت سازی فراتر از نشان دادن زمان است. بحران کوارتز در دهه هفتاد و هشتاد میلادی باعث عدم تقاضا و کاهش درخواست نسبت به ساعت های مکانیکی منحصربفرد شد، نتیجه مستقیم این بحران باعث شد که بسیاری از مدارس میناکاری و حکاکی در ژنو که به طور مستقیم با صنعت ساعت سازی سوییس در ارتباط بودند به اجبار تعطیل شوند.

ارتور اکمایف سفر خود به دنیای جواهرات را با گذراندن دوره های طراحی جواهرات و به پایان رساندن کلاس های حکاکی دستی اغاز کرده است. او تحصیلات خود را در دانشگاه هنرهای کاربردی مسکو ادامه داد و در انجا بود که عشق و علاقه او به ساعت و دنیای ساعت سازی رشد پیدا کرد.
او کارهای اولیه خود را بر روی موتورهای ساعت روسی معروف به «Poljot 3105» به عنوان یک پروژه تفننی شخصی اغاز کرد و همین کارها بود که او را به طور جدی تر به سوی هنر حکاکی سوق داد. او کارهای جدی اولیه خود را بر روی موتورهای «ETA 6497» و «ETA 6498»انجام داده است زیرا این موتورهای برای نوع کار او بهترین مدل بشمار می رفت. موتورهای گفته شده این امکان را فراهم کرد که طراحی های پیچیده و تصاویر لایه لایه او به زیبایی و به صورت یک اثر هنری سه بعدی مجسم شود.
او تمامی قطعات ساعت نظیر عقربه ها، صفحه اصلی، تاج و چرخ دنده ها را از ساعت جدا کرده و تمامی انها را با حکاکی، اسکلتی سازی، صیقل دادن و پس از ان روکش کردن با رودیوم، نیکل و گاهی طلا به یک اثر هنری خارق العاده تبدیل می کند. طراحی و ساخت هر کدام از ساعت های او بسته به پیچیدگی ان دو تا سه هفته زمان می برد.

او همواره با بهره گیری از تکنیک های جدید و استفاده نوین از هنر استادکاران سنتی حکاکی ساعت های خود را جذاب و خواستنی تر می کند. تمرکز اصلی ارتور اکمایف بر این موضوع است که با هنر خود، مهندسی ساعت و زیبایی نهفته در ساز و کار ان را به شکلی هنرمندانه و زیبا نشان دهد. قاب ساعت های انتخاب شده او با هوشمندی تمام ساده انتخاب می شود تا مانند یک تابلو نقاشی عمل کرده و بیننده را منحرف نکند و تمرکز اصلی به صفحه ساعت منتقل شود.
ارتور پیش از فارغ التحصیلی از دانشگاه هنرهای کاربردی، پروژه ارشد خود را به ساعت و کاربرد هنر میناکاری و حکاکی در طراحی اختصاص داده است. مضمون این ساعت های زیبا نیز از دو مریخ نورد « Opportunity» و « Curiosity » الهام گرفته شده بود. اولین ساعت الهام گرفته شده با بند لاستیکی مشکی، ساز و کار داخلی پیچیده این ماشین ها همراه با اج تایر و نمونه بعدی با بند قهوه ای، چشم انداز مریخ از چشم مریخ نورد را نشان می دهد.

در این ساعت یک پرتره هنری زیبا از سطح ماه به همراه کوه ها در دور دست به زیبایی مجسم شده است. یکی دیگر از پروژه های شخصی او ادای احترام به قهرمان دوران کودکی، بتمن است. صفحه این ساعت ها از سه گانه شوالیه تاریکی الهام گرفته شده است.
در این ساعت بتمن با سبکی گوتیک به تصویر کشیده شده که از بالای ساختمان به شهر گاتهام نگاه می کند.در پشت قاب این ساعت نیز یک تصویر هنری از سری داستان های مصور بتمن در دهه نود میلادی میناکاری شده است. جزییات کوچک اغلب ممکن است از نظر دور بماند، این نکته ای است که این ساعت ها را جذاب می کند، هر چه بیشتر به این ساعت ها نگاه می کنید جزییات پنهان بیشتری رونمایی می شود.
در نگاه اول شخصیت هایی چون جوکر، مترسک، بین و علامت سوال به نشانه شخصیت معماگو به چشم می خورد، اما در نگاه دقیق تر اسایشگاه ارکهام، پویزن ایوی، چتر پنگوین و لیبرتی 1922 به نشانه سکه شخصیت «دو چهره» یا همان هاروی دنت نیز قابل مشاهده است.

حتی رنگ های مورد استفاده قرار گرفته در این تصاویر نیز دقیقا مطابق با نمونه اصلی انتخاب شده است. دنیای تکنولوژی امروز به جایی رسیده است که ماشین های «سی ان سی» و چاپگرهای سه بعدی از دقت دست انسان پیشی گرفته است با این حال هنوز هم بسیاری وجود دارند که هنرهای دستی این چنینی را به نمونه های ماشینی ترجیح می دهند.
قطعات تولید شده با ماشین های سی ان سی ممکن است از نمونه های دستی دقیق تر باشد، اما این تکامل فنی در بسیاری مواقع روح و شخصیت لازم یک اثر هنری را منتقل نمی کند. کامل نبودن و کاستی های صفحه های با دست حکاکی شده و ارتباط میان حکاک و فرد استفاده کننده چیزی است که به این ساعت ها زندگی می بخشد.
قیمت ساعت های ارتور اکمایف در حدود 2500 دلار است. البته با توجه به منحصربفرد بودن، پیچیدگی جزییات و مواد به کار گرفته شده قیمت این ساعت ها متغیر است.

مترجم : هومن باوریان


برچسب ها :