امروز : جمعه, 26 مرداد 1397
پیشگیری از مرگ زودهنگام با میوه و سبزیجات
4/00 امتیاز از 1 رای
 زیبایی و سلامت  |     |   228

بیش از ۵ وعده در روز میوه و سبزیجات ، فواید سلامتی ای نشان داده است که احتمال حمله ی قلبی، سکته، سرطان و مرگ زود هنگام را کم می کند.
این نتایج تحقیق جدید دانشمندان انگلیسی است که ۹۵ مطالعه ی انجام شده بر روی خوردن میوه و سبزیجات را تحلیل کرده اند.
آن ها دریافتند، با این که مقدار توصیه شده برای خوردن میوه و سبزیجات ۵ وعده در روز می باشد، اما بیشترین فواید خوردن این مواد زمانی به دست می آیند که ۸۰۰ گرم در روز باشد (این مقدار حدودا برابر ۱۰ وعده در روز است – هر وعده میوه یا سبزیجات ۸۰ گرم در نظر گرفته می شود).
این مطالعه که فراتحلیلی از تمام تحقیقات انجام شده بر روی افراد در سرتاسر دنیا بود، شامل ۲ میلیون نفر، ۴۳۰۰۰ پرونده ی بیمای قلبی، ۴۷۰۰۰ مورد سکته، ۸۱۰۰۰ مورد بیماری قلبی، ۱۱۲۰۰۰ پرونده ی سرطان و ۹۴۰۰۰ مرگ بود.
در این تحقیق، محققین تخمین زدند که با خوردن ۱۰ وعده یا ۸۰۰ گرم میوه و سیزجات در روز، می توان حدود۸/۷ میلیون مرگ زودهنگام در سال را پیشگیری کرد.
همچنین محققین بررسی کردند که کدام نوع میوه و سبزیجات، بیشترین حفاظت در برابر بیماری ها را ارائه می دهند.
دکتر داگفین آئون، سرپرست این مطالعه، این گونه توضیح داد: قصد از این مطالعه، بررسی مقدار مورد نیاز میوه و سبزیجات، برای رسیدن به بیشترین مقدار حفاظت در برابر بیماری ها و مرگ زودرس بود. نتایج ما نشان داد که با این که ۵ وعده میوه و سبزیجات در روز خوب است، اما ۱۰ وعده در روز حتی از آن هم بهتر است.
نتایج آشکار کردند که حتی ۲۰۰ گرم در روز هم، ۱۶ درصد خطر بیماری قلبی، ۱۸ درصد خطر سکته و ۱۳ درصد خطر بیماری های عروقی را کاهش می دهد.
این مقدار که برابر است با دو وعده و نیم، همچنین ۴ درصد خطر سرطان و ۱۵ درصد خطر مرگ زودرس را کاهش می دهد.
در مقادیر بالاتر، فواید بیشتری مشاهده شد. تا جایی که مقدار میوه و سبزیجات به ۸۰۰ گرم در روز – یا ۱۰ وعده – رسید، ۲۴ درصد از خطر بیماری قلبی، ۳۳ درصد از خطر سکته، ۲۸ درصد از خطر بیماری عروقی، ۱۳ درصد از خطرتمامی انواع سرطان و ۳۱ درصد از خطر مرگ زودرس کاهش یافت. این مقادیر با نخوردن میوه و سبزیجات مقایسه شدند و به دست آمدند.
محققین نتوانستند تا بیشتر از ۸۰۰ گرم در روز را اندازه گیری کنند، چرا که این بیشترین مقدار موجود در بین مطالعات بود.
یک وعده ی ۸۰ گرمی از میوه و سبزیجات، حدودا برابر است با یک موز کوچک، سیب، گلابی یا نارنگی بزرگ. سه قاشق غذاخوری پر از سبزیجات پخته مانند اسفناج، نخود، بروکلی یا کلم کالی هم برابر با یک وعده است.
همچنین محققین انواع میوه ها و سبزیجات را که ممکن بود بر کاهش خطر بیماری خاصی بیانجامد، مورد بررسی قرار دادند.
میوه ها و سبزیجاتی که در ادامه ذکر خواهند شد، می توانند در کاهش خطر بیماری های قلبی، سکته، بیماری های عروقی و مرگ زودهنگام، کمک کنند: سیب و گلابی، مرکبات، سالادها و سبزیجاتی که برگ سبزرنگ دارند، مانند اسفناج، کاهو و کاسنی، و کلم هایی مانند بروکلی، کلم و کلم کالی. همچنین محققین دریافتند که سبزیجات ذیل نیز از خطر سرطان می کاهند: سبزیجات سبز رنگ مانند اسفناج یا نخود سبز، سبزیجات زرد رنگ مانند فلفل ها و هویج ها، و انواع کلم.
تاثیرات مشابهی هم برای سبزیجات خام و پخته در رابطه با مرگ زودرس مشاهده شد، با این حال، به مطالعات بیشتری بر روی انواع خاص میوه و سبزیجات و شکل آماده سازی آن ها نیاز است. تیم محققین گفت که تعداد مطالعات محدود بود و نباید این احتمال را که سایر انواع میوه و سبزیجات هم ممکن است از خطر بیماری ها بکاهند، نادیده گرفت.
دکتر آئون گفت:مکانیزم های احتمالی مختلفی وجود دارد که شاید توضیحی برای فواید یافت شده درمیوه و سبزیجات باشند.نشان داده شده است که میوه ها و سبزیجات، مقدار کلسترول و فشار خون را کاهش می دهند و سلامت عروق خونی و سیستم ایمنی ما را بهبود می بخشند. این مسائل می تواند به دلیل شبکه ی پیچیده ای که از مواد مغذی دارند باشد. به طور مثال، آنتی اکسیدان های فراوانی وجود دارند که باعث کاهش آسیب دی ان ای شده و احتمال سرطان را کاهش می دهند.
او افزود که ترکیباتی به نام گلوکوسینولات ها در انواع کلم، مانند بروکلی، آنزیم هایی را فعال می کند که به پیشگیری از سرطان کمک می کنند. علاوه بر این، میوه ها و سبزیجات می توانند تاثیر مثبتی بر باکتری های طبیعی روده بگذارند.
او گفت: قسمت وسیعی از فواید را نمی توان به آسانی در قرص ها شبیه سازی کرد. شاید بهتر است این گونه بگوییم که آن ها بسته ی کاملی از مواد مغذی هستند. برای همین بهتر است که میوه ها را به شکل کامل بخوریم، به جای آن که از مکمل های آنتی اکسیدان و ویتامین استفاده کنیم. (همچنین تاثیر مکمل ها در کاهش خطر بیماری ها نشان داده نشده است.)

منبع: ، ترجمه شده از Science Daily


برچسب ها :