امروز : یکشنبه, 03 تیر 1397
سحرخیز باش تا سلامت باشی
3/00 امتیاز از 1 رای
 زیبایی و سلامت  |     |   207

بنجامین فرانکلین جمله ای دارد که: «زود خوابیدن و زود بیدار شدن، مرد را سالم، پولدار و عاقل می سازد». حال تحقیقات بار علمی به این جمله داده اند و ادعا می کنند که ممکن است افراد سحرخیز سالم تر باشند. محققان با مقایسه ی بین افراد سحرخیز با شب زنده دار، دریافتند که افراد سحرخیز تغذیه ی متعادل تری دارند و زودتر در طی روز غذا می خورند.
دکتر کورتنی پیترسون از دانشگاه آلاباما: در مبارزه با چاقی، افراد سحر خیز از مزایای بیشتری در برابر افراد شب زنده دار برخوردارند. چرا که به صورت غریزی، به خوردن غذاهای سالم تر و زودتر خوردن آن ها در طی روز تمایل دارند. تحقیقات پیشین نشان داده بود که زودتر غذا خوردن در طی روز می تواند به کاهش وزن و کاهش خطر شکل گیری دیابت و بیماری قلبی کمک کند. آن چه این مطالعه نشان می دهد، آن است که ساعت بیولوژیکی ما نه تنها بر متابولیسم، بلکه بر آن چه که برای خوردن انتخاب می کنیم نیز تاثیر دارد.
محققان به داده های به دست آمده از حدود ۲۰۰۰ نفر که به صورت تصادفی انتخاب شده بودند نگاه کردند و به دنبال آن بودند که آیا ریتم ساعت زیستی یا بیولوژیکی (کرونوتایپ)، تاثیری بر خورد و خوراک و زمان آن داردیا خیر. تفاوت واضحی بین انرژی و ریزمغذی های گروه های نامبرده وجود داشت که آن را حاکی از انتخاب های سالم تر افراد سحرخیز در غذا دانستند. افراد شب زنده دار پروتئین کمتر و ساکروز، چربی و اسیدهای چرب اشباع شده ی بیشتری می خوردند. در آخر هفته ها، تفاوت بین افراد سحر خیز و شب زنده دار به شکل واضح تری قابل مشاهده بود. افراد شب زنده دار، در زمان های نامتعارف تری به خوردن می پرداختند و تعداد زمان های خورد و خوراک آن ها دو برابر بود. همچنین افراد شب زنده دار خواب بدتری داشتند و فعالیت بدنی آن ها کمتر بود.
میرکا ماوکنن، رهبر این مطالعه: مرتبط کردن چیزی که افراد می خورند و زمانی که غذا می خورند، با نوع ساعت زیستی آن ها، دید تازه ای به ما داد که چرا بعضی از افراد بیشتر احتمال دارد تا انتخاب های غذایی ناسالم داشته باشند. این مطالعه نشان داد که افراد شب زنده دار، عادات غذایی ناسالم تری دارند که ممکن است آن ها را در معرض خطر چاقی، دیابت، و بیماری های قلبی بیشتری قرار دهد.
برای کسانی که در تلاشند تا وزن کم کنند، این تحقیق توضیحی ارائه می دهد که چرا بعضی از غذاها را انتخاب می کنند.
دکتر پیترسون گفت: پزشکان می توانند به افراد کمک کنند تا در جهت انتخاب های سالم حرکت کنند و بر اساس آن چه از ساعت زیستی آن ها می دانند، به آن ها بگویند که چه زمان هایی برای غذا خوردن بهتر است.


برچسب ها :