امروز : شنبه, 30 دی 1396
چگونه سوخت و ساز بدن را افزایش دهیم
4/00 امتیاز از 1 رای
 زیبایی و سلامت  |     |   98

شاید تا به حال متوجه شده باشید که هرچه سن بالاتر می رود، باید به طور متناسب، مصرف غذایمان را کم کنیم تا در وزن ایده آل بمانیم. به زبان دیگر، می توان گفت که هر چه سن تان بالاتر می رود، وعده غذایی تان باید کمتر شود.

چرا چنین اتفاقی می افتد؟

به این دلیل که هر چه پا به سن می گذاریم، سوخت و ساز بدن مان کندتر می شود. دانشمندان دلیل آن را فعالیت کمتر میتوکندری – سلولی که کار تنفس در اندام ها را انجام داده و بیشتر انرژی مورد نیاز بدن را تولید می کند- به علت کاهش میزان آن در سنین بالا می دانند. دلیل دیگری که متأثر از کاهش فعالیت میتوکندری است، ضعیف شدن عضلات است.

این عارضه به نام (پیری عضلات) شناخته می شود و همیشه باید انتظار چنین اتفاقی را در اثر افزایش سن داشت. این عارضه با سست شدن، ضعف عضلات و کاهش حجم آن ها نمود پیدا می کند. عضلات انرژی خود را از پروتئین می گیرند، و وقتی حجم عضلات کاهش پیدا کند، میزان انرژی بیشتری هم از دست خواهد رفت.

آیا راهی برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد؟

در واقع هنوز راهی برای جوان ماندن پیدا نشده، ولی با رعایت نکات زیر می توانید سلامت خود را در سنین بالا حفظ کنید:

ورزش دائم

با افزایش سن، ورزش را رها نکنید. ورزش تاثیر بسیار زیادی دارد. عضلات تان را قوی نگاه می دارد، از پیری عضلات جلوگیری می کند، میزان میتوکوندوری را در سلول هایتان افزایش می دهد. همین موارد باعث می شود انرژی بیشتری در عضلات تان ایجاد شود که خودش باعث افزایش سوخت و ساز می شود.

وعده های غذایی سالم

اصلاً جای تعجب نیست. شما همیشه باید غذای سالم بخورید. اگرچه وقتی پا به سن می گذارید، باید بیش از پیش مراقب باشید. وعده های غذایی شما باید تمام مواد مغذی مورد نیاز را داشته باشند، و توجه داشته باشید که باید به تناسب سن تان، حجم غذای مصرفی تان را کاهش دهید. به هرحال، مراقب مصرف آب مورد نیازتان هم باشید، هیچ وقت این مورد نباید کاهش پیدا کند.

مکمل های ویتامینی

هنگامی که میزان وعده های غذایی تان را کاهش می دهید و کمتر می خورید، ممکن است در تأمین مواد غذایی مورد نیاز بدن تان دچار مشکل شوید. پس برای جلوگیری از این اتفاق، می توانید مکمل های ویتامینی مصرف کنید. البته همواره به خاطر داشته باشید که مصرف این مکمل ها در هر صورتی باید تحت نظارت پزشک و با تجویز وی انجام شود./سلامت


برچسب ها :  

پر بازدیدترین مطالب