امروز : یکشنبه, 31 تیر 1397
 اقامتی لوکس در بزرگ ترین هتل های تمام شنی دنیا
4/00 امتیاز از 2 رای
 دکوراسیون  |     |   134

در سال های گذشته هتل های یخ جالب توجهی در سوید و فنلاند ساخته شده و انبوهی از گردشگران از سراسر اروپا، امریکا و حتی گرم ترین نقاط زمین را به خود جذب کرده اند. حالا نوبت به نواوری جدیدی شده و ان چیزی نیست جز هتل شنی!
سازندگان این هتل ها مدعی هستند انها نخستین هتل های شنی جهان را ساخته اند و نکته مهم این است که سازه های شان نخستین هتل های تمام شنی دنیا هستند. البته در هتلی که با استفاده از شن ساخته می شود همواره باید نگران لرزش و ریزش ساختارهای شنی بود و این مورد همواره مد نظر طراحان و سازندگان این دو هتل بوده است. در همین راستا از قالیچه های نرمی برای پوشاندن کف فضاهای مختلف استفاده شده است.

الک مسکر بهره بردار اصلی این پروژه و مغز متفکر شرکت Global PowWow که کارهای اصلی طراحی و ساخت این هتل ها را انجام داده می گوید: «ساخت این هتل ها که تماما از شن هستند یک چالش بزرگ بوده است. وقتی قرار باشد از شن برای ساخت یک سازه استفاده شود با محدودیت های زیادی روبرو می شویم که در مقایسه با کار ساختاری به مراتب بیشتر و حساس تر است. در چنین پروژه هایی روی اوردن به نواوری و بروز خلاقیت کمک زیادی به پیشبرد پروژه می کند.»

هتل های شنی هلند بخشی از جشنواره های پیکره ها و سازه های شنی این کشور هستند که همه ساله در شهرهای «اسنیک» و «اس» هلند برگزار می شوند. مضمون اصلی و البته جالب این دو جشنواره «سفر به دور دنیا» و «سفر در زمان» اعلام شده است. در کنار این عبارات جذاب، ساختارهای کوچک و بزرگ شنی هم دیده می شود که نتیجه تلاش هنرمندان حرفه ای از سراسر دنیاست. براورد شده که حدود 800 هزار کیلو شن در هر دو شهر برای ساخت هتل ها و پیکره های مختلف استفاده شده است!
نگاهی دقیق به این دو هتل گویای نکات ریز و درشت جالبی توجهی است. یکی از انها که در شهر اسنیک ساخته شده در واقع هتلی به سبک ساختمان های اسیایی است که نگهبان هایی از ان محافظت می کنند و البته یادمان نرود که تمام بخش های این هتل و نگهبانان ان شنی هستند! اما در هتل دوم که در شهر اس ساخته شده با سازه ای روبرو هستیم که شکل و شمایل یک کاخ متعلق به دوران قرون وسطی را دارد.

هنرمندانی که این هتل ها و پیکره های داخل و بیرون انها را ساخته اند از جمله شناخته شده ترین هنرمندان حرفه ای در زمینه طراحی و ساخت پیکره به شمار می ایند.

راز بزرگ هتل های شنی
فرمول ساخت این هتل ها در نوع خود یک راز است. شرکت سازنده هیچ اطلاعاتی درباره چگونگی مقاوم سازی دیوارها و سایر بخش های شنی این هتل ها منتشر نکرده و تنها به این نکته بسنده کرده که «هتل ها ایمن و کاملا بی خطر هستند». برای ساخت هر یک از این هتل ها 4 تا 5 نفر ان هم برای 4 تا 5 هفته کار مداوم انجام داده اند. این هتل ها 8 متر ارتفاع داشته و به ادعای سازندگان شان، در زمره ایمن ترین هتل های خاص دنیا قرار دارند.
میهمانانی که وارد هتل می شوند در سوییت های لوکس و مبله ای مستقر می شوند که همه چیزشان منحصربفرد و مجلل است، حتی سرویس های بهداشتی و حمام ها. تخت خواب هایی که در سوییت ها مستقر شده اند هم بسیار بزرگ هستند.
هزینه اقامت برای دو نفر در این هتل ها به ازای هر شب 172 دلار است. البته این هزینه شامل خدمات جانبی و یک وعده صبحانه به سبک اروپایی است. قرار است سال اینده این هتل ها در بریتانیا و المان هم ساخته شوند.

اقامتی لوکس در بزرگ ترین هتل های تمام شنی دنیا

مترجم: مهدی پیرگزی


برچسب ها :