امروز : یکشنبه, 31 تیر 1397
 ۸ ایده برای سرسبزی فضاهای کم عرض حیاط
4/00 امتیاز از 2 رای
 دکوراسیون  |     |   138

این حیاط معمولی، اکنون به مکان سرسبزی تبدیل شده است که می توان با یک فنجان چای صبحگاهی در انجا قدم زد. چیزی که این فضا را خاص کرده گیاه چادری است که یک درگاه ورودی زیبا ایجاد کرده است. سنگ های پله پله به خوبی جای گذاری شده اند، طوری که حتی می توان با پای برهنه از انجا عبور کرد. پوشش گیاهی مدیترانه ای هم یک پالت سبز یکپارچه دارد که چشم ها را ارامش می بخشد. استفاده از گیاهان معطر نیز در این فضاها پیشنهاد می شود.

در این حیاط جانبی، تاج درخت پر برگ حس صمیمیت ایجاد کرده است. مسیر سنگی منحنی با لبه های پوشیده از گیاه ثابت کرده است در یک فضای کوچک و تنگ هم می توان یک باغچه زیبا داشت. سینی مسی پر شده از اب برای اب تنی پرندگان در سایه درخت تنومند نیز به زیبایی این فضا افزوده است.

این مسیر فشرده باریک و مستقیم بین دیوار حایل و ساختمان خانه می تواند هراس انگیز باشد، اما در عوض با این بوته ها و درخت ها به محل ارامی برای قدم زدن تبدیل شده است. زمانی که قصد کاشتن درخت در این حیاط های جانبی دارید، گونه های کوتاه قد، ستونی یا کم رشد را انتخاب کنید که به شرایط محدود کننده رشد در این فضاها بخورند. در این مسیر، پوشش گیاهی نرم و پر مانند کف حیاط در ترکیب با سنگفرش، یک فرش طرح دار زیبا خلق کرده است.

این مسیر پیاده در جوار نمای فلزی راه راه به صورت مینی مال طراحی شده است. مسیر با گرانیت تجزیه شده که مراقبت از ان اسان است، سنگفرش شده است. با یک دیوار حایل چوبی در پایین گیاهان در سطح دید کاشته شده اند. برای این منظور بامبو گزینه خوبی است چون ریشه هایش محدود هستند. ضمنا نگهداری از ان با قیچی های پرچین براحتی صورت می گیرد.

عرض این مسیر زیبا و جذاب به اندازه ای است که دو نفر براحتی می توانند در کنار هم از انجا عبور کنند. لبه های سنگی که بستر گیاهان را از مسیر جدا ساخته اند، این فضا را خاص کرده اند. قطعات سنگی، خانه اجری را کامل کرده اند و فضای جالبی را برای چرخیدن در حیاط ان به وجود اورده اند. به چراغ های مسی توجه کنید که این مسیر را برای عبور در تاریکی امن می سازند.

ایا به گلدان های پایه داری که گیاهان رونده در ان کاشته شده اند، برای حیاط جانبی خود فکر کرده اید؟ ایده جالبی نیست؟ این تصویر نشان می دهد این ایده چقدر تأثیرگذار است. این گیاهان رونده اگر در سطح زمین کاشته می شدند، مسیر را مسدود می کردند. در عوض از گیاهان فصلی در سطح زمین استفاده شده است.

شما می توانید محدوده حیاط جانبی را با صفحات بافت دار حریم بندی کنید. این حیاط جانبی کم عرض دارای چندین عنصر است که این کار را به خوبی انجام داده اند:

- مسیر شنی توسط یک لبه فلزی باریک در دو سمت در بر گرفته شده است.

- بامبو به صورت پر و انبوه کاشته شده است اما مانند پرچین نگهداری می شود.

- نورپردازی به سمت بالا به صورت نافذ و مؤثری در تاریکی عمل می کند.

اگر حیاط جانبی باریک شما خسته کننده است، با یک دیوار سبز می توانید حصار یا دیوار بتنی سرد و بی روح را جذاب کنید. مانند این تصویر که با گیاهان سرسبز استوایی حیاط جانبی را به یک کانون توجه تبدیل کرده اند.
شما هم اگر خانه یا ویلای حیاط دار دارید، حتی اگر کوچک است از فضای ان استفاده کنید و سرسبزی و طراوت را به محل زندگی خود بیاورید.


برچسب ها :