امروز : جمعه, 26 مرداد 1397
 اپل کارپلی؛ خودرو شما ایفون می شود
4/00 امتیاز از 2 رای
 خواندنی ها  |     |   252

اپل کارپلی؛ خودرو شما ایفون می شود!

کارپلی یک راه حل ایمن تر برای استفاده از موبایل در حال رانندگی است. هنگامی که از طریق پورت یو اس بی گوشی موبایل تان را به این شورلت متصل کنید این خودروی عضلانی تبدیل به یک ایفون چهارچرخ می شود و سیستم اطلاعات ان تبدیل به صفحه نمایش ایفون می شود.
در طول 12 ماه اینده خیلی از خودروهای خودروسازان بزرگ به این سیستم مجهز می شوند ولی استینگری اولین خودرویی است که از کارپلی استفاده می کند.
من با بسیاری از فن اوری هایی که به خودرو متصل می شوند کار کرده ام و بزرگترین مشکلی که در انها دیدم پیچیده بودن انهاست. استفاده از سیستم اطلاعاتی با تعداد بسیار زیادی نرم افزار، دکمه و پیغام حتی وقتی ماشین را پارک کرده اید مشکل است چه برسد به وقتی که در یک خیابان شلوغ در حال رانندگی باشید.

جفت کردن گوشی هوشمند با سیستم اطلاعاتی که روی داشبورد نصب شده است نیز این مشکلات را همراه دارد. اما در کارپلی به محض اینکه یک طرف کابل را به گوشی و طرف دیگر ان را به پورت روی داشبورد وصل کنید و روی ایکون کارپلی که روی گوشی نمایان می شود کلیک کنید همه چیز اماده است.
کارپلی سیستم اطلاعات خودروی شما را تبدیل به یک صفحه اصلی ایفون با ایکون های درشت می کند. این ایکون ها عبارت هستند از اپل موزیک، نقشه ها، پیام ها و چند نرم افزار کلیدی دیگر. ایکون خانه، حالت اتصال و زمان نیز بر روی سیستم اطلاعات قابل رویت هستند. درست شبیه به این است که شما یک ایفون بزرگ را به داشبورد خودرو چسبانده باشید.

اندازه ایکون ها بسیار مناسب است و در زمان نیاز به نرم افزارها لازم نیست روی صفحه نمایش تمرکز کنید، با یک نگاه اجمالی می توانید به سرعت نرم افزار دلخواه را پیدا کنید و حواس تان متمرکز به رانندگی باشد. این ایکون ها در زمان رانندگی با سرعت بالا بسیار مفیدند. ولی با این حال استفاده از اندروید اتو گوگل اسان تر است. با اندروید اتو شما می توانید بدون هیچ کاری شرایط اب و هوا، یاداوری ها و خیلی چیزهای دیگر را ببینید. برای اینکه کار کردن با کارپلی حواس شما را پرت نکند اپل از نرم افزار سیری در ان استفاده کرده است. شاید در ایفون یا ایپد از سیری استفاده نکنید اما در کارپلی سیری کارها را بسیار اسان می کند.
برای استفاده از سیری در کوروت کافی است تا دکمه را که روی فرمان تعبیه شده است فشار داده و نگه دارید. اگر دکمه را فشار دهید و فوری ان را ول کنید سیستم کمکی صوتی خود کوروت فعال می شود که می تواند برخی مواقع مشکل ساز شود. البته این مشکل کوروت است نه مشکل اپل. سیستم تشخیص صدای سیری بسیار دقیق است و بهتر از سیستم تشخیص صدای اندروید اتو کار می کند.

شما می توانید به سیری بگویید که تماس بگیرد، ایمیل و پیام کوتاه بخواند یا بفرستد، مسیر یابی کند و یا هر اهنگی را که می خواهید از اپل موزیک برای شما پخش کند. البته سوالات جزیی نیز می توانید از سیری بپرسید. وقتی از او بپرسید که ارتفاع امپایر استیت چقدر است این جواب را خواهید شنید 1454 فوت با احتساب انتن. اپل محدودیت هایی را برای سیری در نظر گرفته است و اگر جواب سوال شما نیاز به جستجوی پیشرفته و یا پیچیده در وب داشته باشد سیری نمی تواند به شما پاسخ دهد. در حال رانندگی نشان دادن صفحات وب و یا تصاویر می تواند حواس شما را پرت کند. مشکل بزرگ من با سیری این بود که نمی توانست از طریق فرمان صوتی در نرم افزارهای دیگر جستجو کند. مثلا شما می توانید از سیری بخواهید هر اهنگی که دوست دارید را پخش کند اما نمی توانید از او بخواهید اهنگ ها را در نرم افزار خاصی مانند اسپاتیفای پخش کند.

یکی از لذت بخش ترین کارهایی که سیری می کند پخش اهنگ است. هر اهنگ یا ترانه ای که به ذهن تان می رسد به سیری بگویید تا برای تان پخش کند. اگر شما برای مسیر یابی به نقشه های گوگل وابسته هستید استفاده از کارپلی به شما توصیه نمی شود. اپل در کارپلی فقط نرم افزار نقشه های اپل را در اختیار شما می گذارد. درست است که نقشه های اپل نسبت به مدل های سال 2012 ارتقا پیدا کرده است و دیگر اشتباهی شما را به سمت باند فرودگاه یا جنگل نمی برد ولی با این حال باز در مقایسه با نقشه های گوگل حرفی برای گفتن ندارد. وقتی می خواستم این دو نقشه را با هم مقایسه کنم مسیری که گوگل پیشنهاد داد نزدیک تر بود. اگر از من بپرسند که چگونه می توان کارپلی را بهتر کرد می گویم با اضافه کردن این قابلیت که راننده بتواند از هر سیستم ناوبری که دلش می خواهد استفاده کند.
در کل کارپلی راهی اسان و مناسب برای وصل کردن گوشی به خودرو است. کار کردن با دکمه ها اسان است و سیری به خوبی به فرمان های صوتی واکنش نشان می دهد.برای استفاده از کارپلی باید ایفون 5 و یا ایفونی جدیدتر از ان داشته باشید، البته خودروی شما نیز باید کارپلی را پشتیبانی کند.
اگر قرار باشد که بین کارپلی و اندروید اتو یکی را انتخاب کنم دومی را انتخاب می کنم. به نظر من اندروید اتو هوشمندتر است و نرم افزارها را قبل از انکه متوجه شوید به انها نیاز دارید در اختیارتان می گذارد.
نگران نباشید چون مجبور نیستید به خاطر کارپلی یا اندروید اتو خودروی خاصی را انتخاب کنید. بیشتر خودروسازانی که خودروهای شان کارپلی را پشتیبانی می کند مجهز به اندروید اتو نیز هستند.

مترجم: احسان دوستی


برچسب ها :