امروز : چهارشنبه, 24 مرداد 1397
 5 1 خودروی برتر سال 2014
3/50 امتیاز از 1 رای
 خواندنی ها  |     |   245

ماهنامه سرعت نوشت: واپسین روزهای سال 2014 میلادی را سپری می کنیم. سال جاری میلادی با تمام فراز و نشیب هایش به پایان خود نزدیک می شود. به سنت هرساله، امسال نیز این روزها انواع و اقسام سایت ها و نشریات و موسسه های معتبر تخصصی، «ترین»های هر حوزه را منتشر می سازند؛ از بهترین و موفق ترین های سال تا بدترین ها و بازنده های بزرگ سال.... در این میان، موسسه معتبر Evo نیز بی کار نمانده و با بررسی بیش از یک صد خودرو، فهرست برترین خودروهای پرقدرت (با قدرت بیش از 300 اسب بخار) را منتشر کرده است. فهرست پرسروصدا و جذابی که بی تردید مطالعه ان برای علاقه مندان خالی از لطف نخواهد بود. در ادامه با برترین های صنعت خودروسازی جهان در سالی که گذشت، بیشتر اشنا میشویم.

فراری Speciale 458
پیش بینی انکه محصولی از مهد سوپراسپرت سازی جهان یعنی ایتالیا در این فهرست حضور داشته باشد چندان دشوار نبود. ولی این که «گاو وحشی سنت اگاتا» نماینده های داشته باشد یا «اسب چموش ماران للو » سوالی بود که ذهن بسیاری را مشغول خود ساخته بود! درنهایت این فراری بود که با عرضه نسخه مخصوص و منحصر به فرد مدل 458 با پسوند Speciale توانست عرصه را بر لامبورگینی تنگ کرده و نماینده خود را وارد این فهرست سازد. فراری 458 اسپشیال با موتور 8 سیلندر خورجینی 5/ 4 لیتری خود که توانایی تولید 598 اسب بخار قدرت را داراست، هوش را از سر کارشناسان و علاقه مندان دنیای خودرو ربوده است! این خودرو که 35 اسب بخار بیش از نسخه استاندارد 458 در اختیار راننده قرار می دهد تنها ظرف مدت 3 ثانیه از حالت سکون به مرز سرعت 100 کیلومتر در ساعت می رسد. به بیان دیگر در همین مدت زمانی که شما مشغول مطالعه این چند خط مربوط به این خودرو بودید، 458 اسپشیال از حالت سکون استارت زده و از مرز سرعت 100 کیلومتر در ساعت نیز عبور کرده است! سقف سرعت این سوپراسپرت اتشین نیز 335 کیلومتر در ساعت اعلام شده است که احتمالا برای رسیدن به این رقم نیازمند اتوبانی خلوت و ایمن خواهیم بود!

ب ام و M5
اندکی از دنیای سوپراسپرت ها فاصله بگیریم؛ حال نوبت سدان های خانوادگی اسپرت هست که خودنمایی کنند و چه گزینهای مقبولتر از بی ام و M5 ؟! محصول خوش نامی که بیش از 3 دهه عنوان کارامدترین سدان اسپرت جهان را یدک کشیده و امروز برای بسیاری از سوپراسپرت های چند صد هزار دلاری خط و نشان می کشد. بی ام و M5 جدید مجهز به یک پیشرانه 8 سیلندر به حجم 4/ 4 لیتر بوده که توانایی تولید 555 اسب بخار قدرت را دارد. رقم قابل توجهی که برای یک خودروی خانوادگی، رویایی به نظر می رسد. اما مهندسان بی ام و به این اکتفا نکرده و با مجموعه سفارشی Competition، بیشینه قدرت این خودرو را به رقم 575 اسب بخار رسانده اند که می تواند M5 را ظرف مدت 5/ 3 ثانیه از حالت سکون به مرز سرعت 100 کیلومتر در ساعت برساند و این یعنی تنها نیم ثانیه دیرتر از فراری Speciale 458 ! علاوه بر شتاب اولیه اعجاب انگیز و همچنین هندلینگ مثال زدنی M5 که به لطف سیستم تعلیق انعطاف پذیر این خودرو میسر شده، سقف سرعت M5 نیز 305 کیلومتر در ساعت اعلام شده است که برای رانندگان احتمالا پا به سن گذاشته M5 تجربه ای فراموش نشدنی خواهد بود!

مرسدس E63 AMG
مگر می شود نامی از بی ام و M5 به میان اورد و سخنی از رقیب سنتی و شماره یک این محصول بیان نکرد؟! مرسدس E63 AMG پاسخ کوبنده مرسدس است که نمی خواهد علاقه مندان به این برند در مقابل ترکتازی M5 ساکت بنشینند! نسل نو این سدان خانوادگی نیز همچون رقیب هموطن خود از یک پیشرانه 8 سیلندر بهره می جوید. این پیشرانه حجیم 5/ 5 لیتری توانایی تولید 550 اسب بخار قدرت را داراست که در صورت سفارش مدل ارتقا یافته E63 AMG S-Model، این رقم به 577 اسب بخار افزایش می یابد. پیشرانه 5/ 5 لیتری این خودرو می تواند E63 AMG s-Model را ظرف مدت 3/6ثانیه از حالت سکون به مرز سرعت 100 کیلومتر در ساعت برساند. جالب است بدانید این رکورد سریع تر از رکورد ابرخودرویی چون فراری F40 است! گفتنی ان که E63 AMG نیز همچون M5 از سامانه انتقال قدرت به هر چهار چرخ بهره می جوید که درواقع این دو رقیب را به خودرویی چهار فصل مبدل ساخته است. بنابر اعلام شرکت مرسدس سقف سرعت این خوردرو به 300 کیلومتر در ساعت می رسد که 50 کیلومتر در ساعت بیشتر از مدل استاندارد E500 است. حال باید منتظر ماند و دید که در نهایت ایا E63 AMG می تواند از پس رقیب شماره یک خود براید یا نه؟!

نیسان GT-R
«گودزیلا»ی صنعت خودروسازی یا همان نیسان GT-R دیگر عضو این فهرست است. محصول نه چندان گران قیمت اما نیرومند شرکت نیسان که چند سالی می شود با لقب «گودزیلا» برای بزرگان دردسرساز شده است این بار نیز قصد ندارد میدان را خالی کند! مهندسان نیسان در مدل جدید GT-R یک پیشرانه 6 سیلندر V شکل به کار گرفته اند که 545 اسب بخار قدرت تولید می کند. نسخه Nismo این سوپراسپرت ژاپنی که کارشناسان Evo ان را بادوام ترین محصول این فهرست نامیده اند. این خودرو تنها 8/ 2 ثانیه (اشتباه نخواندید! اری تنها 8/ 2 ثانیه) زمان نیاز دارد تا خود را از زمین کنده و به مرز سرعت 100 کیلومتر در ساعت برساند. همچنین سقف سرعت این خودرو 305 کیلومتر در ساعت اعلام شده که البته اکادمی رانندگی نیسان معتقد است در شرایط خاص و توسط رانندگان حرفه ای، این رقم می تواند به 312 کیلومتردر ساعت نیز برسد.
جالب اینجاست که قیمت مدل ذکر شده در این فهرست 131 هزار دلار است که حدود 170 هزار دلار ارزان تر از فراری 458 و نصف قیمت محصولی چون پورشه 911 GT3 است! با این اوصاف ما در بین تمام خودروهای حاضر در این فهرست، خرید GT-R را عاقلانه ترین گزینه می دانیم؛ تا نظر شما چه باشد؟!

پورشه باکستر
رودستر جمع وجور شرکت پورشه که اتفاقا به واسطه واردات نسل پیشین این خودرو به کشورمان در ایران نیز خودرویی شناخته شده به شمار می اید، دیگر عضو المانی حاضر در این فهرست است. باکستر که بیش از 15 سال است یکی از پرفروشترین خودروهای سگمنت رودسترهای جمع و جور به شمار می اید در نسل جدید خود به یک پیشرانه 6سیلندر تخت با بیشینه قدرت 311 اسب بخار مجهز شده که می تواند این خودرو را ظرف مدت 1/ 5 ثانیه از حالت سکون به مرز سرعت 100کیلومتر در ساعت برساند. پیشرانه 3/4 لیتری باکستر که قدرت خروجی خود را توسط یک جعبه دنده دوکلاچه فوق هوشمند به چرخ ها می فرستد، سقف سرعت 280 کیلومتر در ساعت را برای این خودرو رقم می زند. با انکه اعداد و ارقام دینامیکی باکستر همچون دیگر اعضای این فهرست هیجان انگیز به نظر نمی رسد اما وقتی بدانید که با پرداخت کمتر از 85 هزار دلار امکان خرید چنین خودرویی را خواهید داشت معادلات به کلی بهم می ریزد! ضمن انکه پورشه برای کسانی که توجه بیشتری به سرعت و هیجان دارند مدل باکستر S را پیشنهاد می کند که با شتاب صفر تا صد زیر 5 ثانیه می تواند بیش از پیش رضایت خاطر رانندگان جوانتر را جلب کند.

فولکس GOLF R
و اما اخرین و ارزان ترین عضو این فهرست؛ خودرویی از سگمنت هاچ بک های خانوادگی است که می خواهد بگوید برای برترین بودن لزومی به سوپراسپرت بودن یا گرا ن قیمت بودن نیست! نسخه ارتقا یافته هاچ بک محبوب شرکت فولکس را که سال هاست در چهارگوشه دنیا طرفداران خود را دارد، باید سورپرایز این فهرست دانست. خودروی 50 هزار دلاری ساخت فولکس که با پیشرانه 4 سیلندر خود، بسیاری از خودروهای پرقدرت سال را کنار زده و یک تنه در میان بزرگان جاخوش کرده است. پیشرانه کوچک و نسبتا اقتصادی این خودرو که توانایی تولید 302 اسب بخار قدرت را دارد، می تواند به کمک جعبه دنده 6 سرعته دوکلاچه خود، GOLF R را ظرف مدت 9/ 4 ثانیه از حالت سکون به مرز سرعت 100 کیلومتر در ساعت برساند. ضمن انکه سیستم تعلیق و سیستم ترمز نسخه GOLF R نیز نسبت به مدل استاندارد این خودرو بازمهندسی شده تا پاسخگوی توانایی های حرکتی این هاچ بک تند و تیز باشد. اما نکته قابل توجه در این میان، اینجاست که شاید اگر فولکس واگن به عنوان بزرگ ترین خودروساز قاره اروپا در بازار ایران نیز حضور داشت و امیدی به تولید یا حتی واردات این برند خوشنام به کشور بود، GOLF R با قیمت مناسب و توانایی های دینامیکی منحصر به فرد می توانست یکی از گزینه های جدی رانندگان جوان و علاقه مند به هیجان در کشورمان باشد. جوانانی که این روزها سقف ارزوهایشان محصولات نه چندان اسم و رسم دار کره ای شده و بدتر انکه به لطف برخی قوانین عجیب وغریب، همین محصولات کره ای نیز برای بسیاری دست نیافتنی به نظر می رسند.

برچسب ها :