امروز : یکشنبه, 31 تیر 1397
 استفاده از چمن مصنوعی در فضای سبز
4/50 امتیاز از 3 رای
 دکوراسیون  |     |   142

در چه فضاهایی می توان از چمن مصنوعی استفاده کرد

فضای سبز خانه
باغ های موجود در طبقه فوقانی ساختمان هایی که تحمل وزن محوطه چمن های طبیعی را ندارند.
فضاهایی که شرایط مناسبی برای رشد چمن طبیعی ندارند.
فضاهایی برای حیوانات خانگی که به راحتی می توان انجا را پاک کرد.
فضایی که شما می خواهید دارای ظاهری سبز باشد اما به دلیل هدر رفت زیاد اب مصرفی و نیاز به مراقبت زیاد نمی خواهید از چمن طبیعی استفاده کنید.
هر جا که بخواهید ردپای کربن را در ان جا کاهش دهید.

مزایا: چمن مصنوعی نیازی به کوتاه شدن، تمیز کاری، اب دادن، کود دادن، و افت کش زدن ندارد. چمن مصنوعی هزینه اب مصرفی شما را کاهش می دهد، در تمام طول سال ظاهر یکسانی دارد، و انواع و اقسام ان با کیفیت های مختلف در بازار وجود دارند. امروزه چمن های مصنوعی تولید می شوند که به شدت شبیه چمن های طبیعی هستند و تا از نزدیک و به دقت انها را بررسی نکنید متوجه مصنوعی بودن انها نمی شوید.

معایب: قیمت چمن مصنوعی زیاد است و نصب درست و خوب ان به مهارت و تخصص نیاز دارد. نوع ارزان قیمت این نوع چمن ها ظاهری نامناسب و غیرطبیعی دارد و استفاده از ان ها ممکن است فضای کلی شما را تحت الشعاع قرار دهد. به همین دلیل سعی کنید بهترین و باکیفیت ترین نوعی که می توانید را خریداری کنید. چمن مصنوعی به سرعت داغ می شود، بنابراین گزینه خوب و مناسبی برای مناطق جنوبی که دارای اب و هوای گرم و نور خورشید شدید هستند نیست، مگر این که این نوع چمن در فضایی که در سایه قرار دارد نصب شود.

هزینه: چمن مصنوعی قیمت بالایی دارد، اما چنین هزینه ای در نهایت با کاهش هزینه اب مصرفی، عدم استفاده از مواد شیمیایی، و هزینه کم تر برای حفظ و نگهداری ان جبران می شود. چمن مصنوعی ممکن است متر مربعی از ٣٠ تا ١٠٠ هزار تومان قیمت داشته باشد. اما هزینه نهایی شما خیلی بیش تر از این حرف ها می شود زیرا هزینه هایی هم مانند اماده سازی محوطه ای که قرار است چمن مصنوعی در ان نصب شود و همچنین هزینه نصب چمن مصنوعی نیز به ان اضافه میشود. اگر می خواهید نتیجه کار شما خوب و مناسب باشد، سعی کنید از چمن های مصنوعی در محوطه های کوچک و مناسب استفاده کنید. استفاده از چمن مصنوعی در یک محوطه بزرگ کار سخت و دشواری است و اگر نتیجه نهایی کار رضایت بخش نباشد محوطه بزرگی از خانه شما ازاردهنده می شود.

ملاحظات: چمن مصنوعی با کیفیت ها و قیمت های مختلفی در بازار وجود دارد و به قول معروف در مورد این نوع چمن ها هر چقدر پول بدهید همان قدر اش می خورید. به دنبال چمن هایی باشید که در ان ها از مقادیر اندکی رنگ قهوه ای استفاده شده باشد تا ظاهر ان ها طبیعی و واقعی به نظر برسد و همیشه در مورد نوعی که می خواهید خریداری کنید با متخصص مشورت کنید. افرادی که دارای مهارت زیادی هستند می توانند در فضاهای کوچک خودشان دست به کار شده و چمن مصنوعی را نصب کنند، اما در محوطه های بزرگ حتما یک متخصص حرفه ای باید این کار را انجام دهد.

چگونه چمن مصنوعی را نصب کنیم
تمامی گیاهان هرزه، چمن های طبیعی موجود، و مواد مربوط به کاشتن گیاهان را از محوطه پاک کنید. اگر برای راحت تر انجام شدن این کار می خواهید از ابزاری استفاده کنید، به جای تیلر از دستگاه چمن زن استفاده کنید، زیرا تیلر نمی تواند به خوبی همه علف های هرز را از زمین بکند و به همین دلیل کار شما به خوبی انجام نمی شود و این مسیله باعث بروز مشکلاتی هنگام نصب چمن مصنوعی می شود.

اگر از افت کش ها یا علف کش ها برای از بین بردن چمن ها یا علف های هرز استفاده می کنید، ان ها را مسیولانه و به دقت به کار ببرید و برای این که هیچ اسیبی به گیاهان و پوشش گیاهی اطراف این محوطه نرسد سعی کنید در استفاده از این مواد از دستورالعمل و نحوه استفاده درج شده روی بسته بندی محصول استفاده کنید. از هر شیوه ای که برای این کار استفاده می کنید، پیش از نصب چمن مصنوعی چندین روز را به اماده سازی محوطه اختصاص دهید تا این مرحله که یکی از مهم ترین مراحل در فرایند نصب چمن مصنوعی است به خوبی و به طور کامل انجام شود.
یک لایه ۵ تا ۱۰ سانتی متری شن ریز، مانند سنگ گرانیت تجزیه شده (decomposed granite=DG) به کل محوطه مورد نظر اضافه کنید تا یک زهکش مناسب در زیر سطح چمن مصنوعی ایجاد شود. در همین اوایل کار به ارتفاع نهایی چمن مصنوعی خود دقت کنید، چون اگر این چمن ارتفاع زیادی داشته باشد مشکلاتی را به همراه خواهد داشت و اگر محوطه چمن کاری شده شما با فضای پیرامون ان اختلاف سطح داشته باشد دردسرهای زیادی برای شما به وجود می اید. پس این مسیله را در نظر بگیرید و اگر نیاز بود محوطه مورد نظر را کمی گودبرداری کنید تا در نهایت ارتفاع مناسب شما به دست اید. وقتی شن های ریز را روی سطح محوطه پخش کردید از غلتک های دستی مناسب استفاده کنید تا سطح شنی شما صاف و یکدست شود.

یک علف هرزکش ۱۵ تا ۲۵ ساله را بر روی سطح شنی نصب کنید و انها را با استفاده از گیره های دوطرفه مخصوص که ان ها را می توانید از فروشگاه لوازم خانگی خریداری کنید به هم متصل کنید. این مرحله، مرحله بسیار مهمی است. اخرین کاری که باید انجام دهید تا بتوانید به مرحله پهن کردن چمن مصنوعی روی محوطه بروید استفاده از پلاستیک هایی است که مانع رشد علف های هرز می شوند. بهترین و باکیفیت ترین نوع این پلاستیک ها را خریداری کنید چراکه نوع بی کیفیت ان ها به مرور خراب شده و کارایی خود را از دست می دهد.
رول چمن مصنوعی را باز کنید و ان را بر اساس ابعاد محوطه بر روی سطوح مورد نظر پهن کنید. اگر شما از چند قطعه چمن مصنوعی برای پوشاندن یک محوطه بزرگ استفاده می کنید، مطمین شوید که همه ان ها از یک طرف باز شده اند و در کنار هم قرار گرفته اند. مانند فرش که خواب دارد چمن ها نیز خواب دارند و وقتی قطعات مختلف را در کنار هم قرار می دهید سعی کنید ان ها را از یک خواب در کنار هم قرار دهید. توجه به چنین جزییاتی باعث می شود نتیجه نهایی کار شما حرفه ای تر و تمیزتر به نظر برسد. برای بریدن قسمت های اضافه چمن مصنوعی از تیغ موکت بری با تیغ مخصوص بریدن مقوا استفاده کنید.

استفاده از چمن مصنوعی در فضای سبز

با استفاده از نوارهای چسب دار که مخصوص اتصال موکت ها یا قالیچه ها به هم هستند قطعه های مختلف چمن های مصنوعی را به هم بچسبانید. بهتر است این نوارهای چسب دار ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر عرض داشته باشند تا عمل اتصال این قطعه ها به خوبی انجام شود. با استفاده از میخ های مخصوص ۱۵ سانتی متری چمن مصنوعی را به سطح زیرین خود متصل کنید و این کار را در هر ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر یکبار تکرار کنید تا این دو سطح به خوبی به هم وصل شوند. سعی کنید به دقت و با ظرفت این اعمال را انجام دهید تا اثری از ان ها بر روی سطح نهایی شما باقی نماند و در نهایت چمن مصنوعی شما ظاهری یکدست و یکنواخت داشته باشد.
با استفاده از یک دستگاه پخش کن یک ماده پرکننده (مانند شن سندبلاست ۳۰#) با میزان یک کیلوگرم در هر فوت مربع را به سطح چمن مصنوعی اضافه کنید. شن سندبلاست باعث می شود تا هر گونه لبه های زبر و خشن از روی چمن مصنوعی پاک شود و در ضمن این ماده هیچ اسیبی به چمن نمی رساند. پس از پخش کردن ماده پرکننده، با استفاده از یک جاروی دسته دار سطح چمن مصنوعی را جارو بزنید تا هر گونه الودگی یا گرد و خاک از روی ان پاک شود. این کار را با دقت و با حوصله زیاد انجام دهید تا در نهایت چمن شما دارای ظاهری یکدست، یکنواخت، زیبا، و باکیفیت شود.


برچسب ها :